Umów się: 508 226 824

Protetyka

Współpracuję z jedną z wiodących pracowni protetycznych. Aby sprostać coraz większym wymaganiom pacjentów pracownia zaopatrzona jest w wysokiej klasy urządzenia, korzysta z nowoczesnych technologii. Zdecydowana większość uzupełnień stałych jest wykonywana w technologii CAD/CAM.


System CAD/CAM to Computer Aided Design / Computer Aided Manufacturing, czyli wykorzystanie komputera do projektowania i wytwarzania koron protetycznych. CAD/CAM ogranicza pracę ludzką do minimum (eliminuje możliwość popełnienia błędu ), a tym samym przyspiesza czas wykonania uzupełnień i radykalnie polepsza ich jakość.


Wszystkie uzupełnienia projektowane są indywidualnie , przeprowadzam pełną diagnostykę i ustalam plan leczenia najlepszy w Państwa przypadku. Dzięki temu możemy uzyskać o wiele bardziej atrakcyjny wygląd w bardzo krótkim czasie. Dbając o komfort pacjenta, na czas leczenia zapewniamy uzupełnienia tymczasowe.


Protetyka stomatologiczna ma za zadanie odtworzenie pierwotnych warunków zgryzowych po ich znacznym, rozległym zniszczeniu lub utracie zębów własnych pacjenta. Leczenie protetyczne ma na celu nie tylko poprawę estetyki ale co najważniejsze przywrócenie funkcji żucia i zapobieganie dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego.Rodzaje uzupełnień protetycznych

 • stałe (nie wyjmowane przez pacjenta)- należą do nich licówki, korony, mosty,
 • ruchome - protezy akrylowe całkowite i częściowe, protezy szkieletowe,
 • kombinowane - połączenie uzupełnień stałych z ruchomymi za pomocą zasuw, zatrzasek, rygli, koron teleskopowych (uzupełnienia bezklamrowe).

Rodzaje koron protetycznych

 • korony metalowe CoCr frezowane(materiał Crypton) licowane porcelaną - wykonywane w procesie CAD/CAM. Nasza pracownia protetyczna wykonuje nie odlewane ale frezowane podbudowy metalowe z materiału Crypton. Jest to innowacyjna metoda w stosunku do tradycyjnego procesu odlewania, która eliminując pory i jamy skurczowe powstające w tradycyjnym procesie, daje pewność i bezpieczeństwo utrzymania porcelany na metalu Crypton,
 • korony cyrkonowe licowane porcelaną

  Tlenek cyrkonu jest materiałem biozgodnym, charakteryzuje go niezwykła jakość, wytrzymałość a przy tym lekkość. Ze względu na wytrzymałość i odporność na ścieranie uzupełnienia te mogą być użytkowane przez wiele lat. Ma kolor biały, dzięki temu światło załamuje się na powierzchni zęba, pozwalając na precyzyjne dobranie koloru pasującego do reszty uzębienia. Częstym problemem w przypadku koron metalowych licowanych porcelaną jest nieestetyczny siny brzeg, zupełnie wyeliminowany w przypadku koron cyrkonowych. Tlenek cyrkonu jest materiałem bakteriostatycznym (charakteryzuje się małą przyczepnością płytki nazębnej), dzięki temu pacjent może cieszyć się zdrowym, naturalnym dziąsłem.
 • korony pełnoceramiczne - wykonane w całości z porcelany, w systemie IPS e.max - charakteryzuje się doskonałą estetyką, a jednocześnie dużą wytrzymałością mechaniczną.

Rodzaje uzupełnień ruchowych

 • protezy akrylowe uzupełniające częściowe albo całkowite braki w uzębieniu.

  Są to uzupełnienia najczęściej wybierane przez pacjentów ze względu na niską cenę, jednak nie jest to dla nich często najlepsze rozwiązanie. Należy pamiętać, że protezy tego typu opierają się bezpośrednio na błonie śluzowej (jest to nie fizjologiczne przenoszenie sił), powodując ciągły ucisk na wyrostek zębodołowy (kość), prowadząc do jego powolnego zanikania. Dlatego protezy te po kilku latach należy wymienić na nowe, dostosowane do aktualnych, zmienionych już warunków. Dodatkowo metalowe klamry (mało estetyczne), utrzymujące protezę, przy niedostatecznej higienie ze strony pacjenta mogą niszczyć zęby.
 • protezy szkieletowe - główną ich częścią jest metalowy szkielet, odlewany w całości, idealny do kształtu podłoża protetycznego, o ograniczonym zasięgu do minimum (idealny dla pacjentów z odruchem wymiotnym). Dodatkowo szkielet wyposażony jest w klamry, trzpienie, opierające się na powierzchniach żujących pacjenta (nie niszczy zębów filarowych), co powoduje fizjologiczny sposób przenoszenia sił żucia na błonę śluzową, nie ugniatając jej i nie powodując osiadania protezy (co ma miejsce w przypadku protez akrylowych),
 • protezy szkieletowe na zatrzaskach - najbardziej zaawansowane i precyzyjne uzupełnienia ruchome. Jest to rodzaj protezy, posiadającej wszystkie zalety standardowej protezy szkieletowej, w której nieestetyczne klamry zastąpione zostały precyzyjnymi elementami mocującymi jak zatrzaski, zasuwy. Aby móc wykonać taką protezę na zęby sąsiadujące z luką należy założyć korony porcelanowe z przymocowanym elementem retencyjnym (zatrzaska, zasuwa),w które wchodzą elementy zatrzasku w protezie. Zaletą tych uzupełnień jest bardzo dobra stabilizacja na podłożu jak i wysoki komfort użytkowania.

Implantoprotetyka

Bardzo ważną dziedziną w protetyce jest obecnie implantoprotetyka. Składa się z części chirurgicznej(wszczepienie implantu, imitującego korzeń brakującego zęba) oraz części protetycznej (odbudowa zęba). Jest to sposób najbardziej zbliżony do fizjologicznego odtwarzania brakującego zęba, pozwalający wyeliminować ruchome uzupełnienia protetyczne (dyskomfort użytkowania, niekorzystne następstwa na podłożu protetycznym) lub szlifowanie zębów własnych. Korony na implantach to poprawa samopoczucia, doskonała estetyka i funkcjonalność, niczym nieskrępowany uśmiech.

 

Umów się na wizytę już teraz!

Tel. 508 226 824

Nasza lokalizacja


25-328 Kielce
ul. Legnicka 16 (dojazd między blokami ul. Śląska 26 a 28)
Stomatolog Kielce · ul. Legnicka 16, 25-328 Kielce · tel. +48 508 226 824
Projekt i realizacja: